සිංහල தமிழ் English
Medium_waleboda

Gamini Waleboda

Member of Parliament (MP)

Icon_1

Sri Lanka Podujana Peramuna (SLPP), from the Ratnapura district

0773232999/ 0716839441 [email protected]

SUMMARY

#97

Overall Rank

#46

Party Rank

19

Times

Participated in parliament

8

Topics

Topics participated in

TOPICS PARTICIPATION

ACTIVITIES

Hansard code & date Method of contribution Topic Page number
283-02 (2021-05-05) Petitions
Page 6
282-14 (2021-04-22) Adjournment Motion Type 2 Page 48
282-12 (2021-04-20) Adjournment Motion - Oral Contribution Page 79
282-11 (2021-04-09) Adjournment Motion Type 2 Page 61
282-04 (2021-03-24) Adjournment Motion - Oral Contribution Page 76
282-04 (2021-03-24) Bill / Regulation / Order /Resolution - Debate Oral Contribution Page 62
282-01 (2021-03-09) Bill / Regulation / Order /Resolution - Debate Oral Contribution Page 105
280-11 (2020-12-04) Bill / Regulation / Order /Resolution - Debate Oral Contribution Page 65
280-03 (2020-11-25) Bill / Regulation / Order /Resolution - Debate Oral Contribution Page 60
279-03 (2020-11-19) Bill / Regulation / Order /Resolution - Debate Oral Contribution Page 85

Latest 50 activities are shown here.


Biography

Personal
Date Of Birth: 1967-10-28
Gender: male
Education
School:
Undergraduate:
Postgraduate:
Terms in parliament
2020-08-20 to present
Icon_1 Sri Lanka Podujana Peramuna (SLPP),
Contact
Telephone: 0773232999/ 0716839441
Email: [email protected]
Website:

SOCIAL MEDIA

Subscribe for Manthri.lk

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.