සිංහල தமிழ் English
Medium_kumara

Jagath Kumara

Member of Parliament (MP)

Icon_1

Sri Lanka Podujana Peramuna (SLPP), from the Colombo district

112885899 [email protected]

SUMMARY

#71

Overall Rank

#34

Party Rank

30

Times

Participated in parliament

6

Topics

Topics participated in

TOPICS PARTICIPATION

ACTIVITIES

Hansard code & date Method of contribution Topic Page number
283-01 (2021-05-04) Adjournment Motion Type 2 Page 137
282-11 (2021-04-09) Priviledges
Page 39
282-07 (2021-04-05) Written Question - Supplementary Question Page 20
282-07 (2021-04-05) Written Question - Supplementary Question Page 20
282-07 (2021-04-05) Written Question Page 19
282-06 (2021-03-26) Adjournment Motion Type 2 Page 54
281-07 (2021-02-09) Bill / Regulation / Order /Resolution - Debate Oral Contribution Page 61
281-01 (2021-01-05) Point of Order- Technical/Procedural
Page 122
281-01 (2021-01-05) Bill / Regulation / Order /Resolution - Debate Oral Contribution Page 118
280-16 (2020-12-10) Bill / Regulation / Order /Resolution - Debate Oral Contribution Page 44

Latest 50 activities are shown here.


Biography

Personal
Date Of Birth: 1971-10-01
Gender: male
Education
School:
Undergraduate:
Postgraduate:
Terms in parliament
2020-08-20 to present
Icon_1 Sri Lanka Podujana Peramuna (SLPP),
Contact
Telephone: 112885899
Email: [email protected]
Website:

SOCIAL MEDIA

Subscribe for Manthri.lk

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.