සිංහල தமிழ் English
Medium_pushpakumara

Jagath Pushpakumara

Member of Parliament (MP)

Icon_1

Sri Lanka Podujana Peramuna (SLPP), from the Monaragala district

777730078 / 472285113 [email protected]

SUMMARY

#130

Overall Rank

#72

Party Rank

12

Times

Participated in parliament

5

Topics

Topics participated in

TOPICS PARTICIPATION

ACTIVITIES

Hansard code & date Method of contribution Topic Page number
282-12 (2021-04-20) Bill / Regulation / Order /Resolution - Debate Oral Contribution Page 54
281-13 (2021-02-25) Oral Contribution - Core Statements Page 37
281-10 (2021-02-12) Oral Contribution - Core Statements Page 49
281-03 (2021-01-07) Bill / Regulation / Order /Resolution - Debate Oral Contribution Page 58
281-01 (2021-01-05) Bill / Regulation / Order /Resolution - Administration
Page 95
280-10 (2020-12-03) Point of Order- Technical/Procedural
Page 58
280-07 (2020-11-30) Adjournment Motion - Oral Contribution Page 83
280-05 (2020-11-27) Bill / Regulation / Order /Resolution - Debate Oral Contribution Page 65
279-04 (2020-11-20) Bill / Regulation / Order /Resolution - Debate Oral Contribution Page 64
278-2 (2020-09-23) Oral Contribution Page 8

Latest 50 activities are shown here.


Biography

Personal
Date Of Birth: 1965-04-03
Gender: male
Education
School:
Undergraduate:
Postgraduate:
Terms in parliament
2020-08-20 to present
Icon_1 Sri Lanka Podujana Peramuna (SLPP),
Contact
Telephone: 777730078 / 472285113
Email: [email protected]
Website:

SOCIAL MEDIA

Subscribe for Manthri.lk

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.