සිංහල தமிழ் English
Medium_dissanayake

Manjula Dissanayake

Member of Parliament (MP)

Icon_1

Sri Lanka Podujana Peramuna (SLPP), From National List

372230966 [email protected]

SUMMARY

#161

Overall Rank

#97

Party Rank

12

Times

Participated in parliament

7

Topics

Topics participated in

TOPICS PARTICIPATION

ACTIVITIES

Hansard code & date Method of contribution Topic Page number
282-01 (2021-03-09) Adjournment Motion - Oral Contribution Page 134
281-10 (2021-02-12) Oral Contribution - Core Statements Page 44
281-07 (2021-02-09) Adjournment Motion - Oral Contribution Page 83
281-03 (2021-01-07) Adjournment Motion - Oral Contribution Page 90
280-08 (2020-12-01) Bill / Regulation / Order /Resolution - Debate Oral Contribution Page 89
280-04 (2020-11-26) Point of Order- Technical/Procedural
Page 71
279-03 (2020-11-19) Bill / Regulation / Order /Resolution - Debate Oral Contribution Page 73
278-5 (2020-10-06) Adjournment Motion - Oral Contribution Page 82
278-5 (2020-10-06) Petitions
Page 7
277-6 (2020-09-09) Adjournment Motion - Oral Contribution Page 63

Latest 50 activities are shown here.


Biography

Personal
Date Of Birth: 1967-01-27
Gender: female
Education
School:
Undergraduate:
Postgraduate:
Terms in parliament
2020-08-20 to present
Icon_1 Sri Lanka Podujana Peramuna (SLPP),
Contact
Telephone: 372230966
Email: [email protected]
Website:

SOCIAL MEDIA

Subscribe for Manthri.lk

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.