සිංහල தமிழ் English
Medium_rajapaksha

Upul Mahendra Rajapaksha

Member of Parliament (MP)

Icon_1

Sri Lanka Podujana Peramuna (SLPP), from the Gampaha district

332278436 upul [email protected]

SUMMARY

#104

Overall Rank

#52

Party Rank

14

Times

Participated in parliament

5

Topics

Topics participated in

TOPICS PARTICIPATION

  • Good ( > 70 points)
  • Average (30 - 69 points)
  • Poor ( < 30 points )

ACTIVITIES

Hansard code & date Method of contribution Topic Page number
282-15 (2021-04-23) Adjournment Motion Type 2 Page 70
282-15 (2021-04-23) Petitions
Page 6
282-01 (2021-03-09) Petitions
Page 67
281-09 (2021-02-11) Adjournment Motion - Oral Contribution Page 73
281-07 (2021-02-09) Adjournment Motion - Oral Contribution Page 82
280-14 (2020-12-08) Adjournment Motion - Oral Contribution Page 106
280-04 (2020-11-26) Bill / Regulation / Order /Resolution - Debate Oral Contribution Page 39
280-03 (2020-11-25) Adjournment Motion - Oral Contribution Page 89
280-02 (2020-11-24) Petitions
Page 6
279-03 (2020-11-19) Bill / Regulation / Order /Resolution - Debate Oral Contribution Page 70

Latest 50 activities are shown here.


Biography

Personal
Date Of Birth: 1971-09-25
Gender: male
Education
School:
Undergraduate:
Postgraduate:
Terms in parliament
2020-08-20 to present
Icon_1 Sri Lanka Podujana Peramuna (SLPP),
Contact
Telephone: 332278436
Email: upul [email protected]
Website:

SOCIAL MEDIA

Subscribe for Manthri.lk

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.