සිංහල தமிழ் English
Medium_rajapaksa

Namal Rajapaksa

Member of Parliament (MP)

Icon_1

Sri Lanka Podujana Peramuna (SLPP), from the Hambantota district

077 5000001 [email protected]/ [email protected]

011 2553705 [email protected]

SUMMARY

#128

Overall Rank

#70

Party Rank

175

Times

Participated in parliament

12

Topics

Topics participated in

TOPICS PARTICIPATION

ACTIVITIES

Hansard code & date Method of contribution Topic Page number
311-6 (2024-02-22) Oral Contribution Page 48
308-5 (2023-11-27) Oral Contribution Page 22
308-5 (2023-11-27) Oral Contribution Page 19
307-7 (2023-11-20) Bill / Regulation / Order /Resolution - Debate Oral Contribution Page 26
306-12 (2023-11-10) Written Question - Supplementary Question Page 14
306-8 (2023-10-20) Adjournment Motion Type 2 Page 42
305-10 (2023-09-06) Oral Contribution Page 48
305-7 (2023-08-24) Adjournment Motion Type 2 Page 47
303-4 (2023-05-12) Oral Contribution Page 5
302-2 (2023-03-08) Oral Contribution Page 10

Latest 50 activities are shown here.


Biography

Personal
Date Of Birth: 1986-10-03
Gender: Male
Education
School: St. Thomas' College, Mt. Lavinia
Undergraduate: City University London and Sri Lanka Law College
Postgraduate:
Terms in parliament
2020-08-20 to present
Icon_1 Sri Lanka Podujana Peramuna (SLPP),
2015-09-01 - 2020-03-02
Icon_upfa United People's Freedom Alliance (UPFA),
2010-04-22 - 2015-06-26
Icon_upfa United People's Freedom Alliance (UPFA),
Contact
Address
Residence: No. 260/12, Torrington Avenue, Colombo 05 & "Carlton", Tangalle.
Office: No 9, Philip Gunawardena Mawatha, Colombo 07.
Email
Personal: [email protected]/ [email protected]
Office: [email protected]
Mobile 077 5000001
Telephone
Residence: 011 2553705
Office: 011 2689162 / 011 2688404
Contact Details of the Secretary
Name: Mr. Sanjay Samarasinghe
Email: [email protected]
Mobile: 077 7774848
Telephone: 011 2689161

SOCIAL MEDIA

Subscribe for Manthri.lk

Please submit your details to subscribe for Manthri.lk newsletter.